Idag och igår har jag och DC varit på Segersta och ridit för Mads.
Jag är supernöjd med båda dagarnas träning, som hjälpt oss ett rejält snäpp framåt i utvecklingen. Det var mycket välbehövligt just nu.
Övningarna har varit enkla, men väldigt effektiva. Vi har arbetat med vanlig grundridning och verkligen gjort den riktigt grundligt. Fokus har framför allt varit på ställningen och hur den påverkar resten av hästen. Vi har ridit mycket på raka spår där jag fått rakrikta och balansera DC ordentligt, såväl ställd som rak.
Fina hästen förtjänar dessutom en eloge för sitt exemplariska beteende både igår och idag! Jag åkte själv med honom båda dagarna, och han har varit en dröm att lasta, köra, lasta ur, sadla etc etc.
DC verkar tycka att det är roligt att åka iväg och träna. Han uppför sig som bäst när han får komma ut på äventyr.
Roligt, jag längtar att få se er!
Jaa :)) Hoppas att du mår bättre!!
Långsamt men ändå säkert…
Verkar som att han uppförde sig med andra ord? :) Härligt! Snart är ni tillbaka igen :)
Ja, han var väldigt duktig båda dagarna, det känns bra :))