Chockad # 2
Igår morse började jag med DC och red iväg till rundbanan. Tanken var att vi skulle göra två varv canter och sedan två varv på korta slingan inklusive ordentliga race i backen.
Det gick superbra att ta oss till travbanan och DC galopperade glatt på. Plötsligt tvärnitade han och vände 180 grader.
Chocken var att han såg en häst i hagen bredvid banan och inte vilken häst som helst utan en riktigt ljus skimmel. DC trodde väl att han mött sitt livs första enhörning :) Hur som helst insåg jag att jag har rätt starka skänklar för den vänstra slog till helt automatiskt och jag satt kvar i sadeln tack vare den!
Sedan gick allt i alla fall toppenbra och DC sprang i fullt ös när jag gav honom tillåtelse i backarna på slingan. Han får extra bra träning där eftersom han sänker huvudet och verkligen galopperar med hela ryggen.
Duktig pålle som gjorde skäl för sin ”Stud Balancer” som han sedan några dagar fått börja äta, deciliter för deciliter, för att biffa på sig lite. Vi har ju varit extremt försiktiga och bara gett honom hösilage och så havre som godis, men nu är det dags för lite kraftfoder också efter klartecken från kirurgexpertisen.
Ellen var jätteduktig och fin blivande dressyrhäst. Jag letar efter ett dressyrträns till henne, ska prova nr 2 från min samling idag. Hon har t o m fått ärva ett par vita lindor som är typ 1 ½ meter för korta till DC :)
Även Hunting Call skötte sig exemplariskt idag, så hans belöning blev att Kicki tog ut ridhästlicens för honom också!
Kanske han får följa med Ellen ut på en lokal LB redan i slutet av maj. Jag kan ju faktiskt lasta in två små fullblod i transporten nu efter fredagens uppvägning. Den är förresten en helgalen historia som jag tar en annan dag…
Chocktillsstånd nr 1 gäller dock DCs träningspass i lördags
Efter att inte ha gjort en enda dressyrrörelse på fem dagar var Don Cameron redo att verkligen visa matte vilken stjärna han planerar att bli. Vad sägs om att min lilla häst visade upp fullt godtagbara:
- S:t Georg- och Intermediaire I-saxarna
- 5 byten i vart 3:e
- 5 i vartannat (2 ggr!!)
- Grand Prix-slutorna i trav
- GP Special-slutorna i galopp (med byten och allt!)
DC var sååå nöjd med sig själv och med mattes lycka och beröm!
Eftersom det glädjande nog även finns en hel del läsare av den här bloggen som inte är så insatta i dressyrspråket kan jag i klarspråk berätta att han gjorde en massa krångliga saker som tillhör de svåraste dressyrklasserna, mycket duktigt när man inte ens fyllt 8 år.