Julmarknaden i Gamla Stan var jättemysig. Jag köpte faktiskt med mig en påse brända mandlar och käkade under küren. När åt man det senast liksom?
Det var väldigt många bra kürprogram som visades upp. Och så otroligt skönt att slippa den gamla vanliga Globen-dressyrmusiken. De har ju spelat samma tråkiga låtar i minst 10 år! Förstår inte att de inte bytt ut dem.
Tinne vann idag också, hennes kür är verkligen suverän både tekniskt och artistiskt. Ren njutning att titta på!
Efter tävlingarna gick vi ett par varv i annexet med målet att hitta ett par hoppstövlar. Det var dock kaos där som vanligt och jag hittade ingenting. Förutom massa vänner och bekanta att prata med då :)
Sedan åkte vi till Slussen och mötte pappa och Gustaf på Oliver Twist. Där åt vi god mat och drack god öl. För min del blev det Clubsandwich, Old Winter Ale och lökringar. Mättmättmätt!
Passade på att ta lite omvägar när vi skulle hem, tittade på julgranen vid Skeppsbron och andra julpyntade ställen som NK och Operan. Kände mig som en riktig turist ;)
Nu ska jag och min bästa Chichi titta på Solsidan!